\”Objawy\” niewłaściwie ustawionej geometrii

Dbanie o właściwą zbieżność kół w naszym aucie powinno być bardzo istotną sprawą dla któregokolwiek kierowcy. Odpowiednie jej ustawienie gwarantuje pełniejszy komfort jazdy, i zwiększa własne bezpieczeństwo. Ponadto auto zużywa wówczas mniej paliwa, i opony, układ kierowniczy i zawieszenie dłużej zostaną w idealnym stanie. Co pewien czas trzeba to sprawdzać i korygować wszelkie odstępstwa od normalnej wartości określanej przez producentów aut.

Zmiany zbieżności kół

Zbieżność kół ulega przemianie poprzez zużycie elementów zawieszenia podczas codziennego użytkowania auta, a dodatkowo w sytuacjach, kiedy wjedziemy w sporą dziurę, własny samochód będzie miał udział w kolizji, lub w czasie wymiany elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia czy założeniu nowych kół.

„Objawy” niewłaściwie ustawionej zbieżności

Gdy nasze auto nie trzyma się prawidłowego toru jazdy a ściąga samochód na którąś ze stron tym samym pomniejszając nasz komfort, auto więcej pali, zbyt szybko zużywają nam się opony lub układ kierowniczy bądź zawieszenie, to najprawdopodobniej mamy źle funkcjonującą geometrię. Kłopot należy szybko naprawić, jeśli nie chcemy zagrażać swojemu bezpieczeństwu i ponosić coraz większych kosztów połączonych z dużo gorszymi konsekwencjami, jakie może przynieść zignorowanie tego faktu.

Gdzie ustawić zbieżność?

Ustawimy ją jedynie w niektórych warsztatach, specjalizujących się w tejże kwestii. Sami nie damy rady tego wykonać z paru względów. Urządzenia do geometrii kół to sprzęty bardzo drogie i skomplikowane w użyciu. Jedynie profesjonaliści umieją dobrze z nich korzystać. Taka usługa w zależności od warsztatu oraz auta jakie posiadamy waha się najczęściej od 50 do stu zł.

Zbieżność kół

To ważny parametr, od którego kontroli i regulacji zaczyna się ustawianie całej geometrii. To umieeszczenie kół w przodzie i w tyle względem siebie. Zbieżność to także przetestowanie i regulowanie innych parametrów, takich jak np. kąt pochylenia koła, wysokość pojazdu z przodu i z tyłu i parę innych. Wszystko jest zależne od tego, który to samochód i jakie zalecenia producent podaje dla konkretnego modelu.

Samochód z dobrze ustawioną geometrią to pojazd, jaki delikatnie i komfortowo jedzie. Nie musimy bez przerwy silnie trzymać kierownicy i co chwila poprawiać jego ruchu jazdy. Ponadto jest to samochód wygodny i bardziej oszczędny, bowiem nie zwiększa się zużycie paliwa, a dodatkowo nie następuje szybsze zużycie się opon czy elementów rozmaitych układów jezdnych. Każdy kierowca dla własnego komfortu i powiększenia bezpieczeństwa swojego i pasażerów powinien przynajmniej raz w roku kontrolować zbieżność kół a w razie różnego rodzaju odchyleń korygować je w wyspecjalizowanym warsztacie samochodowym. Dobrze przeprowadzać sprawdzenie po zimie, gdyż o tej porze roku auto bywa wyjątkowo narażone na wjechanie w dziury ukryte pod śniegiem.

Autor: www.lewor.pl/urzadzenia-do-geometrii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *