Na pewno jest to zalecany \”zabieg\”, który zalecają mechanicy, szczególnie, jeśli pozostały wymienione opony lub został kupiony nowy pojazd.

Z pewnością każdy fan samochodów oraz posiadacz własnego auta wie, na czym polega geometria kół. Z pewnością jest to polecany „zabieg”, który polecają mechanicy, zwłaszcza, jeśli pozostały wymienione opony albo został kupiony nowy pojazd.

Jak przebiega ustawienie geometrii kół? W wypadku nieprawidłowego ustawienia kół, istnieje ryzyko utraty kontroli nad własnym autem, opony podlegają szybkiemu zużyciu oraz potrafi to stanowić zagrożenie dla kierowcy.

Podczas wymiany opon, lub zakupie nowego auta, warto wybrać się do mechanika, który ustawi w sposób właściwy geometrię kół. To szczególnie ważne dla swego bezpieczeństwa. To nie wielki wydatek – waha się w granicach kilkudziesięciu złotych, a jest bardzo pożyteczny.

Jeżeli planujemy skontrolować geometrię kół, jadąc samochodem przypatrzmy się kierownicy – musi ona być ustawiona w pozycji horyzontalnej. Jeśli tak nie jest, znaczy to, że pewna rzecz jest nie ok z ustawieniem kół i należy to szybko naprawić. Jeśli samochód w chwili jazdy ściąga na pewien bok, i nie jedzie prosto, oznacza to, że zbieżność kół szwankuje. Fachowcy przeważnie w tym przypadku sprawdzają też, czy w zawieszeniu samochodu nie ma luzów. Jeśli jest takie zagrożenie, wówczas geometria kół starczy tylko na kilka miesięcy, zanim znów coś się nie rozreguluje.

Jakie narzędzia do geometrii kół są zazwyczaj stosowane? Co pomaga mechanikom w tej dziedzinie?

Tych urządzeń jest stosunkowo dużo. Niektóre z tych narzędzi są bardzo nowatorskie, kosztowne i są sprzętami typu „3D” – zyskują one jeszcze większą popularność. Technika 3D jest dość kosztowna, a jej zaletami są: szeroki stopień pomiaru oraz szybkość wykonania zabiegu i regulowania.

Najtańsze techniki to metody laserowe, w jakich fachowiec każdą z osi wymierza osobno, co bywa dość pracochłonnym zajęciem. Nie korzysta on w tym wypadku z komputera. Kolejną możliwością jest technologia podczerwieni, inaczej CCD, która jest dość kosztowna. Samochód podłączony do komputera zostaje sprawnie sprawdzony. Taki komputer ma informacje producenta razem z wielkościami kątów. Przez to można porównać osie przednie oraz tylnie, co jest dodatkowym atutem w tym wypadku. Naprawa jest przygotowana bardzo sprawnie i fachowo, nie istnieje ryzyko zastrzeżeń ze strony kierowcy, bo jest to dosyć nowoczesna i korzystna metoda. W zasadzie w jakimkolwiek warsztacie musi znajdować się kanał, podnośnik nożycowy lub kolumnowy. Owe narzędzia do geometrii kół są niezbędne.

Oczywiście wszystko zależy od tego, ile możemy poświęcić na takie urządzenia (jeśli planujemy sami skontrolować geometrię kół) bądź na kontrolę naszego pojazdu. Nowoczesne technologie dają duże możliwości w tej branży. Prawidłowa geometria kół jest szczególnie istotna – zapewnia bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Ważne jest, aby o tym pamiętać i kontrolować co jakiś czas.

Więcej: geometria kół lewor.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *