Cukrzyca od czasu wynalezienia insuliny w zastrzykach nie jest już wyrocznią.

Cukrzyca powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Pomijając już konieczną niekiedy insulinę oraz masowe powikłania, rząd co roku przeznacza grube środki na leczenie cukrzyków. W końcu Instytut Żywności i Żywienia po latach biernego obserwowania mówi: dość tego! CUKRZYCA NA CAŁYM ŚWIECIE Według badań WHO globalnie żyje ok. 415 milionów osób cierpiących na cukrzycę, a ich grono na przestrzeni kolejnych dwudziestu lat zwiększy się nawet do 600 mln. W Polsce to około pięć %. Mowa bez wątpienia o przypadkach zdiagnozowanych.

Cukrzyca od chwili wynalezienia insuliny nie jest już wyrokiem śmierci, lecz dolegliwością przewlekłą. Na początku XXI wieku znajduje się jednakże w ścisłej czołówce powodów śmierci.

CZEMU JA?
Pytanie to zadaje sobie w głowie absolutnie każdy początkujący diabetyk. Czemu to akurat ja mam takiego strasznego pecha? Aktualnie medycyna podaje dwa podstawowe przyczyny. Cukrzyca może przykładowo być wywołana przez warunki genetyczne. Jeśli w rodzinie miała miejsce tego typu choroba, całkiem prawdopodobne, że pokaże się u następnych pokoleń. Objawia się do trzydziestki, a na jej powstawanie nie posiadamy żadnego wpływu. Druga, zdecydowanie bardziej popularna forma tej choroby, bierze początek u niezdrowych nawyków jeśli chodzi o żywność. Nieustannie siedzący tryb życia oraz zła dieta upośledzają wydzielanie enzymów trzustkowych, prowadząc z kolei do wszelkich zaburzeń poziomu cukru we krwi.

Profilaktyka a cukrzyca
Ażeby uchronić się przed chorobami metabolicznymi, wystarczy odrobina mocnej woli. Prawidłowe odżywianie i w miarę regularna (choćby krótka!) aktywność ruchowa na pewno zdziałają cuda. Warto również monitorować co parę miesięcy poziom cukru we krwi. To naprawdę niewiele, a zapewni nam w pełni bezpieczne życie i funkcjonowanie.

Więcej: https://idiabetyk.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *